کاندوم زنانه چیست و چه استفاده ای دارد؟

تصویر یک پرتقال و یک کاندوم مخصوص زنان

کاندوم زنانه ( کاندوم داخلی ) یک نوع مانع ضد بارداری هست که قبل از رابطه جنسی داخل واژن گذاشته میشه. کاندوم زنانه هم شما را در مقابل بارداری محافظت می کنه و هم از عفونت های ناشی از رابطه جنسی یا STI جلوگیری می کنه. خیلی از افراد به خاطر این که کاندوم زنانه به اون ها حس امنیت و کنترل رابطه جنسی میده بیشتر از رابطه جنسی لذت میبرن. قرار دادن این کاندوم های زنانه نیاز به تمرین داره تا به درستی انجام بشه.

محبوب ترین و در دسترس ترین کاندوم موجود در بازار ایران کاندوم مردانه یا خارجی است که روی آلت جنسی مردان کشیده می شود. کاندوم مردانه قدیمی ترین شکل جلوگیری از بارداری و STI است- بعضی افراد می گویند که کاندوم مردانه به مصر باستان بر می گردد. اما اولین باری که استفاده از این کاندوم ثبت شد، یک آناتومیست به اسم گابریلو فالپیو بود که از آن به عنوان یک روش برای جلوگیری از سفلیس اسم برده بود.

هر چند در ایران زیاد با کاندوم زنانه آشنایی نداریم اما کاندوم داخلی هم وجود دارد که داخل واژن قرارداده می شود. البته این کاندوم با کاندوم دهانی که در دهانه واژن برای رابطه جنسی دهانی قرار می گیرد متفاوت است.

جدول عناوین

کاندوم زنانه چیست؟

برای جواب دادن به این سوال که کاندوم زنانه چیست باید بعضی نکات را بدانیم. کاندوم زنانه تا حدود ۸ ساعت قبل از رابطه جنسی داخل واژن قرار داده می شود. بسیاری از مدل های کاندوم زنانه در دسترسی دو حلقه انعطاف پذیر در دو انتهای خود دارند. یک حلقه داخلی برای نگه داشتن کاندوم داخل واژن و یک حلقه خارجی برای جلوگیری از این که کاندوم داخل واژن کشیده شود. حلقه خارجی می تواند فرج واژن را بپوشاند.

امروزه کاندوم زنانه در ایران به راحتی قابل خریداری است. اختراعی که توسط لاسه هسل توسعه پیدا کرده و یک ابزار پزشکی است. این ابزار توسط سازمان غذا و دارو آمریکا به رسمیت شناخته شده است. اما این کاندوم ها همانند کاندوم مردانه به زمان های قدیم و یونان باستان بر می گردند. اولین بار از جوارح حیوانی برای این کار استفاده شد.

یک نوع کمتر شناخته شده و کمتر در دسترس کاندوم زنانه کاندوم بیکینی است. این کاندوم ها لبس زیر با یک ورودی لگن هستند و کاندوم های زنانه می توانند به آن وصل شوند تا کاندوم به طور کامل داخل واژن کشیده نشود. نوع دیگر کاندوم بیکینی لباس زیری است که یک کاندوم دربسته متصل به خود دارد که در جلوی فرج واژن قرار می گیرد و می توان قبل از رابطه جنسی آن را باز کرد. البته یکی از تفاوت های آن با کاندوم مردانه این است که امکان خرید کاندوم خاردار و خرید کاندوم تاخیری در آن وجود ندارد. 

یک نمونه بسته بندی کاندوم زنانه

چرا باید از کاندوم زنانه استفاده کنیم؟

کاندوم های زنانه اغلب از جنس پلی اورتان یا نیتیل ساخته می شوند؛ دو ماده ای که برای استفاده افرادی که نسبت به لاتکس آلرژی دارند کاملاً ایمن است. مزیت دیگر کاندوم داخلی از جنس پلی اورتان یا نیتریل این است که می توانند همراه با هر نوع روان کننده ای مورد استفاده قرار گیرند. مطمئن شوید که قبل از استفاده بسته بندی را بررسی کرده اید تا اگر به لاتکس حساسیت دارید به مشکل نخورید. یا اگر نیاز است یک روان کننده اضافی استفاده کنید.

برعکس کاندوم های مردانه، کاندوم زنانه نیازی به نعوذ برای استفاده ندارد.

شاید بعضی افراد این طور فکر کنند که بعد از پیش نوازی باز کردن، پیدا کرد و گذاشتن کاندوم روی آلت جنسی مردانه می تواند باعث از بین بردن فضای رمانتیک شود. کاندوم داخلی این مشکل را حل می کند، چون می توان تا ۸ ساعت قبل از رابطه جنسی آن را جاگذاری کرد. خود این که ببینید شریک عاطفی شما در حال استفاده از کاندوم زنانه است می تواند شروع خوبی برای پیش نوازی باشد.

لازم نیست بعد از رابطه جنسی بلافاصله کاندوم زنانه را در بیاورید اما در صورتی که همسر شما ارضا شده باشد بعد از بلند شدن می تواند باعث کثیف کاری شود. بهتر است که کاندوم زنانه را در حالت خوابیده خارج کنید. حلقه خارجی را با احتیاط بگیرید و چند بار بپیچانید تا کاملا بسته شود و هیچ مایعی از داخل آن خارج نشود.

درست است که کاندوم های زنانه برای رابطه جنسی زنانه طراحی و تایید شده اند اما افراد از آن برای رابطه جنسی مقعدی هم استفاده می کنند. هر چند کاربرد هر دوی کاندوم مردانه و زنانه جلوگیری از بارداری است اما تحقیقات بیشتری باید صورت بگیرد که کاندوم زنانه چطور از پخش عفونت جنسی در حین رابطه مقعدی جلوگیری می کند. کاندوم زنانه برای جلوگیری از STI ها در حین رابطه جنسی واژنی کاملاً موثر است.

طرز استفاده از کاندوم زنانه : چطور از کاندوم زنانه استفاده کنم؟

 

مرحله اول استفاده از کاندوم زنانه
  1. کاندوم را از بسته آن خارج کنید و کاندوم را جمع کنید. حلقه داخلی و خارجی را به هم بچسبانید.
مرحله دوم استفاده از کاندوم مخصوص زنان
  1. حلقه را تا جای ممکن وارد کانال واژنی خود کنید. این مورد شبیه به وارد کردن کاپ قاعدگی است. از انگشت خود استفاده کنید تا مطمئن شوید کاندوم در عمق مناسب واژن شما قرار گرفته است.
مرحله سوم استفاده از کاندوم زنانه
  1. انگشت خود را خارج کنید. حاشیه ورودی کاندوم باید بیرون ورودی واژن قرار بگیرد.

 

آیا کاندوم زنانه باعث افزایش لذت جنسی می شود؟

استفاده از کاندوم زنانه مزایای دیگری هم دارد که شامل امکان افزایش لذت جنسی هم می شود.

کاندوم زنانه به به زنان امکان کنترل کامل محافظت در حین رابطه جنسی را می دهد. در یک تحقیق افرادی که از کاندوم زنانه استفاده می کردند رابطه جنسی را بسیار لذت بخش تر می دانستندچرا که کنترل کامل محافظت و پیشگیری از بیماری در دستان خود آن ها بود. این افراد می گفتند که هیچ وقت اعتماد نداشتند که شریک آن ها از یک کاندوم مردانه خوب استفاده می کند یا خیر، و همین باعث می شد در طول رابطه جنسی همیشه نگران باشند و هیچ لذتی نبرند.

بعضی افراد در این تحقیق گفتند که کاندوم زنانه از نظر فیزیکی هم لذت بیشتری به همراه داشته است. این مورد می تواند به خاطر روان کننده ای باشد که روی کاندوم وجود دارد. روی کاندوم زنانه هم مقداری روان کننده پایه سیلیکون یا آب وجود دارد.

حلقه کاندوم زنانه هم می تواند باعث لذت بیشتر شود. حلقه بیرونی کاندوم زنانه تحریک بیشتری روی کلیتوریس همراه دارد و همین باعث افزایش لذت می شود.  

از آن جایی که آلت جنسی مردانه نیز دیگر رها عمل می کند همین حس بهتری به مردان خواهد داد. از هر کاندومی که استفاده می کنید آن را در دسترس قرار دهید و در هنگام پیش نوازی از آن استفاده کنید چرا که باعث می شود به جای مانع بودن به بخشی از فرایند بدل شود.

تصویر یک پرتقال و یک کاندوم مخصوص زنان

بدی های کاندوم زنانه

چندین بدی کاندوم زنانه و نکات منفی هم وجود دارد که باعث می شود این نوع کاندوم داخلی برای همه لذت بخش نباشد.

یکی از این بدی ها این است که استفاده از آن ها نیاز به تمرین دارد، اما این مورد با استفاده پی در پی آسان تر می شود. قبل از این که در حین رابطه جنسی از کاندوم زنانه استفاده کنید چند بار وارد کردن آن را تمرین کنید.

این که کاندوم زنانه قبل از شروع هر رابطه ای باید داخل واژن قرار بگیرد هم به عنوان مزیت و هم به عنوان بدی دیده می شود. این به این معنی است که همیشه باید پیش بینی کنید چه زمانی قرار است رابطه جنسی داشته باشید. قرار دادن کاندوم زنانه قبل از هر گونه پیش نوازی خیلی راحت تر از قراردادن آن در حین پیش نوازی است، چون که واژن و دهانه ورودی آن کاملاً ریلکس هستند.

صدا هم می تواند مساله ساز باشد. درست است که این کاندوم های زنانه می توانند در حین رابطه جنسی صداهای غیر منتظره ای ایجاد کنند. سعی کنید کمی روان کننده بیشتر اضافه کنید و مطمئن شوید کاندوم را ۲۰ دقیقه قبل از شروع رابطه جنسی وارد واژن کرده باشید تا به دیواره های واژن بچسبد. زمان دادن برای این چسبیدن می تواند باعث شود رابطه جنسی حس طبیعی بیشتری داشته باشد و احساس بیشتری را هم تجربه کنید.

 

کاندوم زنانه بهتر است یا کاندوم مردانه ؟

درست است که کاندوم زنانه در برابر بارداری ناخواسته موثر است اما کاندوم مردانه در برابر حاملگی ناخواسته اثر بخشی بیشتری دارد. با استفاده درست از آن ممکن است از هر ۱۰۰ زن ۵ زن در یک سال باردار شود. این در مقابل نرخ بارداری ناخواسته کاندوم مردانه که ۲ درصد است کمی زیاد به نظر می رسد.

استفاده نادرست از کاندوم زنانه نرخ حاملگی ناخواسته ۲۱ نفر از هر زن را دارد. که چون امکان استفاده نادرست از این کاندوم ها بیشتر است باید برای تمرین و یادگیری استفاده درست از آن زمان کافی گذاشته شود.

کاندوم زنانه به اندازه کاندوم مردانه محبوب نیست. این موضوع به این خاطر کمتر در دسترس بودن آن، قیمت بالایش و یا ترجیحات افراد است. شما نمی توانید کاندوم زنانه را در هر جایی مثل سوپرمارکت، داروخانه یا … پیدا کنید اما می توانید خرید کاندوم با ارسال رایگان را از اینش خوبه تجربه کنید.  فروش آن ها محدود به یک سری جاهای خاص است.

درست مثل کاندوم مردانه، کاندوم زنانه قابل استفاده مجدد نیست. وقتی از کاندوم داخلی استفاده می کنید نباید از کاندوم مردانه استفاده شود چرا که شانس پارگی یا لغزش را افزایش می دهد. شاید چند وقت طول بکشد که به کاندوم زنانه عادت کنید اما تمرین باعث می شود تا حرفه ای شوید.

کاندوم زنانه در دست یک زن

تجربه شما در استفاده از کاندوم زنانه

 تجربه شما در استفاده از کاندوم زنانه چیست؟ اصلا چطور می توان این کاندوم ها را بهبود داد. حتما در کامنت ها ما را از این موضوع مطلع کنید.

bahramdrv
ارسال دیدگاه