کاندوم دهانی چیست و چه استفاده ای دارد؟

کاندوم داخلی

همیشه در حین رابطه جنسی دهانی ممکن است که یک عفونت جنسی انتقال پیدا کند. وسیله ای که برای جلوگیری از این مورد کاملاً موثر است، کاندوم دهانی یا دنتال دم نامیده میشود. Dental dam یا کاندوم دهانی از یک ماده نازک که معمولاً از لاتکس یا پلی اورتان است ساخته می شود.

کاندوم دهانی چندین نوع دارد و می تواند شامل رنگ های مختلف یا بدون روان کننده باشد. بعضی از کاندوم های دهانی مزه دار نیز هستند.

لیست عناوین

کاندوم داخلی

کاندوم دهانی یا Dental Dam ما را در مقابل چه بیماری هایی محافظت می کند؟

کاندوم های دهانی از افراد در ماقبل شیوع عفونت های جنسی یا دیگر آلودگی ها مثل اشریاشکلی محافظت می کنند. کاندوم دهانی یا دنتال دم از دهان در برابر تماس با واژن، مقعد و فرج واژن جلوگیری می کند.

بیماری های مختلفی می تواند در حین رابطه جنسی دهانی انتقال داده شود. از جمله این بیماری ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • کلامیدیا : بیماری مقاربتی که باعث سوزش ادرار و تورم بیضه و ترشحات واژنی و در نهایت ناباروری و حاملگی خارج رحم می شود.
  • سوزاک : در زنان بی علامت است ولی در مردان باعث سوزش ادرار و خروج ترشحات چرکی از آلت می شود.
  • سفلیس: ممکن است در چهار مرحله ظاهر شود و باعث عفونت های خطرناکی باشد.
  • ایدز: شناخته شده ترین بیماری در این بین که باعث تضعیف دستگاه ایمنی بدن و گاهاً مرگ می شود.

تحقیقات کمی روی میزان موثر بودن کاندوم خارجی انجام شده است، ولی درست مثل کاندوم معمولی افراد باید به خوبی و با تداوم برای محافظت کامل از آن ها استفاده کرد. البته ممکن است حین استفاده عفونت های دیگری همچون تبخال، اچ پی وی HPV، و شپش پوستی از آن عبور کند. فرد می تواند با رابطه جنسی دهانی با شریک جنسی که مبتلا به تبخال واژنی است به این عفونت مبتلا شود. البته تنها در صورتی که  زخم به خوبی پوشانده نشود. همچنین حتی با استفاده از کاندوم دهانی یا دنتال دم هم می توان به شپش پوستی مبتلا شد. بسته به انواع متلف تماس، ممکن است فرد دچار عفونت در گلو، دهان، مقعد، واژن یا حتی دستگاه ادرار شود.

این در صورتی است اغلب افرادی که دچار عفونت جنسی در دهان یا گلویشان هستند هیچ نشانه ای جز گلو درد ساده ندارند.

طریقه استفاده از کاندوم دهانی: چطور از کاندوم دهانی یا دنتال دم استفاده کنیم؟

طریقه استفاده از کاندوم دهانی بسیار ساده است. خیلی ساده کاندوم دهانی را باز کنید و قبل از رابطه جنسی ارال روی جایی که میخواهید استفاده کنید قرار دهید.

حتماً مطمئن شوید که کاندوم دهانی را در کل رابطه از ابتدا تا انتها استفاده می کنید. البته زنان برای اجرای رابطه جنسی دهانی حتماً باید از کاندوم معمولی استفاده کنند و کاندوم دهانی مناسب این رابطه نیست.

کاندوم دهانی

راهنمای استفاده از کاندوم دهانی

سعی می کنیم چند نکته به عنوان راهنمای استفاده از کاندوم دهانی در اختیار شما بگذاریم:

  • از یک روان کننده پایه آب استفاده کنید. از محصولات پایه روغن مثل لوسیون، روغن، و …. اجتناب کنید. این موارد باعث می شود کارایی کاندوم دهانی کاهش پیدا کند. روان کننده و لوبریکنت را بین کاندوم و پوست قرار دهید تا از زخمی شدن آن جلوگیری شود.
  • از محصولات حاوی اسپرم کش ها یا نانوکسیل ۹ استفاده نکنید. این مواد خطر سوزش و ناراحتی دهان یا گلو را افزایش می دهد.
  • تنها یک بار از کاندوم دهانی استفاده کنید. مطمئن شوی که برای هر بار رابطه دهانی از یک کاندوم تازه استفاده می کنید. این کاندوم مثل انواع دیگر کاندوم که خرید کاندوم خاردار یا خرید کاندوم تاخیری هست نیستند که بتوان به راحتی آن را تهیه کرد ولی باز هم باید از آن دل بکنید. 
  • در جای درست نگهداری کنید. همیشه تاریخ انقضا را چک کنید و دنتال دم را در یک جای خنک و خشک نگه دارید.
  • مراقب آلرژی نسبت به لاتکس باشید. اگر شما یا همسرتان نسبت به لاتکس آلرژی دارید حتما دنبال پلی اورتان باشید.

کاندوم دهانی آسیب دیده را دور بیاندازید. اگر دنتال دم در حین رابطه پاره شد، آن را دور بیاندازید و یک کاندوم جدید استفاده کنید.

چطور یک کاندوم دهانی درست کنم؟

چون در ایران دسترسی به این کاندوم بسیار سخت و شاید بعضی از افراد آن را یک خرج اضافه بدانند یک نکته طلایی به شما می گوییم. اگر در خانه کاندوم کدکس دارید می توانید نوک و ته آن را ببرید و از طول هم یک برش به کاندوم کدکس بدهید. در ادامه یک توضیح کامل درباره این که چطور یک کاندوم دهانی درست کنیم می دهیم.

با احتیاط بسته کاندوم کدکس را باز کنید و آن را از بسته بیرون بیاورید.

 

 

با احتیاط بسته کاندوم کدکس را باز کنید و آن را از بسته بیرون بیاورید.

مرحله اول درست کردن کاندوم دهانی

 

با احتیاط بسته کاندوم کدکس را باز کنید و آن را از بسته بیرون بیاورید.

مرحله دوم درست کردن کاندوم دهانی

ته کاندوم کدکس را هم ببرید

مرحله سوم درست کردن کاندوم دهانی

یک طرف کاندوم را هم ببرید.

مرحله چهارم درست کردن کاندوم دهانی

آن را برای رابطه دهانی و ارال استفاده کنید.

مرحله پنجم درست کردن کاندوم دهانی

مورد دیگری که می توان از آن استفاده کرد این است که از یک پوشش پلاستیک آشپزخانه استفاده کنیم. قطعا این پوشش برای این کار طراحی نشده است اما می تواند وقتی به کاندوم کدکس دسترسی ندارید یک محافظت اولیه برای شما به ارمغان بیاورد.

این پوشش پلاستیکی به راحتی قابل دسترسی است که می تواند با رواند کننده پایه آب یا روغن استفاده شود. البته ممکن است خیلی زود پاره شود و همه چیز خراب شود.

سخن آخر در مورد کاندوم دهانی

شاید استفاده از کاندوم دهانی پردردسر و اضافی به نظر برسد اما باور کنید شما را از بسیاری عفونت های دهانی نجات می دهد. اگر در تهیه جداگانه این محصول شک دارید خیلی راحت یک کاندوم کدکس ساده تهیه کنید و آن را برای کاندوم دهانی استفاده کنید.

برای ما از تجربه خود درباره استفاده از این محصولات بنویسید. کامنت ها همیشه محرمانه خواهد ماند.

منبع : CDC

bahramdrv
ارسال دیدگاه